Desetikoruny z roku 1993, které se dostaly do oběhu se vlivem chybné ražby staly cennými. Díky tomu dnes mají mnohonásobně vyšší cenu, než je jejich nominální hodnota. Jedna taková mince se nedávno vydražila v aukci za 176 tisíc korun.

Dražba vzácné desetikoruny z roku 1993 proběhla v pátek 2. října kterou pořádala dražební společnost Antium Aurum, která se věnuje výkupu a prodeji mincí, bankovek a medailí. Vyvolávací cena byla 5 tisíc eur, v přepočtu přibližně 135 tisíc korun. Přihazováním se desetikoruna dostala až na 6 500 eur, to znamená necelých 176 tisíc korun. Hodnota mince se tak oproti té nominální v aukci zvýšila o neuvěřitelných 1,72 milionu procent.

Pokud jste se právě rozhodli zkontrolovat, zda tuto vzácnou minci nemáte náhodou v peněžence, měla by mít přesně tyto znaky: Příčná čára, která protíná písmena „Kč“ vedle čísla 10, je o něco výš než u běžných mincí. Na rubu musí mít vyražený rok 1993.

Běžné mince ročníku 1993 byly raženy v nákladu 69 997 000 kusů a ty mají všichni v peněžence. Vzácných kusů se vyrazilo přibližně 1000 kusů, ne všechny se dostaly do oběhu. Takže šance, že by jí někdo našel, je opravdu mizivá.
Pokud byste takovou desetikorunu v peněžence přeci jen objevili, není jisté, že by měla tak vysokou hodnotu. Aby se cena vyšplhala vysoko, musí být desetikoruna v perfektním stavu. To znamená, že škrábance, různá poškození tím, že byla řadu let v oběhu, její hodnotu snižují.

Jak se z obyčejných desetikorun stanou vzácné kousky?

Většinou je to chybou v ražení. Existují na to dvě verze.
Podle první verze vznikla chyba na desetikoruně během přípravy v německém Hamburgu. Autor na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu.

Podle druhé verze se mince dostaly do oběhu tak, že desetikoruna byla vyražena v tak zvané zkušební sérii. Seřizovači automatů dostávali nové mince v měsíčním předstihu, aby na nové mince přeřídili stroje. U této mince nastal ale problém. Písmena byla příliš malá a nevidomí je nerozpoznali hmatem. Proto se nechal na poslední chvíli symbol KČ zvětšit.

Pokud jste prohledali peněženku a žádný poklad nenašli, můžete zkusit štěstí třeba ve Sportce.

0 0 votes
Article Rating