Každý z nás, kteří čas od času nebo pravidelně zkoušejí štěstí v některé hře jako je Sportka, Eurojackpot, účtenkovka nebo jiné, touží po pohádkové výhře, která by nám umožnila splnit své sny. Nemuset chodit do práce, zařídit si bydlení, cestovat a jinak si užívat. Jak je to s případnou výhrou a daněmi?

Zákon hovoří jasně

Případný výherce finanční částky v České republice na danění vůbec myslet nemusí. Příjmy  z loterií, sázek a podobných her jsou od daně z příjmů osvobozeny. Má to svou logiku – tyto peníze již jednou zdaněny byly, a to tehdy, když jste například sázkové kanceláři platili za to, že si vsázíte. Avšak pozor. Existují speciální případy, kdy je potřeba výhru zdanit. Důležité je to, v čem jste vyhráli.

Definice hazardní hry

Pokud vyhrajete z hazardních her, daně platit nemusíte. Aby se skutečně jednalo o hazardní hru, musí být splněny dvě podmínky. První podmínkou je to, že musíte vložit své peníze, přičemž nikdy nemáte zaručeno, že za ně něco dostanete zpět. A druhou podmínkou je to, že svou výhru jste získali ne na základě svých schopností, ale zcela nebo zčásti díky náhodě. Pokud nejsou obě podmínky splněny, jedná se o spotřebitelskou soutěž – a z té se daně platí.

Kdy tedy danit výhru?

Pokud se účastníte hry v kasinu nebo třeba sázkové společnosti, jejichž povolení nebylo uděleno v rámci Evropské unie (respektive toto povolení bylo uděleno mimo Evropský hospodářský prostor), pak musíte případnou výhru zdanit. Výjimkou je to, že taková společnost má smlouvu o zamezení dvojího zdanění s ČR. Výhry ze spotřebitelské soutěže (televizní soutěž, znalostní, internetová) se daní pouze v případě, že přesáhnou 10 000 Kč. Takovou výhru je pak potřeba uvést v daňovém přiznání.

0 0 votes
Article Rating