Zrovna nedávno se jednomu šťastnému horníkovi povedl objev, který mu naprosto změnil život. Zní to skoro neuvěřitelně, přesto je to pravda. Horník z Tanzánie se stal milionářem poté, co tanzanskému ministerstvu drahých kamenů prodal dva velké kousky vzácného tanzanitu za několik milionů.

Drahokam tanzanit byl světem objeven teprve v šedesátých letech 20. století a okamžitě se stal hitem. A horník Sanin Laizer dokázal vykopat hned dva obří kusy – jeden vážil necelých 10 kg a druhý necelých 6 kg. Což je rozhodně váhový rekord, který nebude jen tak překonán. Oba kusy prodal za 3,4 milionu dolarů (76 milionů korun).

Laizer, i přes neuvěřitelný objev a náhlé bohatství, chce žít jako dodnes. Chce pokračovat s chovem krav a v oblasti Manyara, v jeho bydlišti, plánuje zbudovat obchodní centrum a školu. Především kvůli tomu, že podle něj mnoho chudých dětí v této oblasti nemá přístup ke vzdělání. A na oslavu tohoto nečekaného úspěchu plánuje nálezce uspořádat velkou party pro všechny z okolí.

 

Tanzanit

Jak už bylo řečeno, tanzanit je velmi „mladý“ drahokam. A mimo to i velmi vzácný. Nachází se jen na malém území v Tanzánii, podle kterého má i svůj název. Všichni hledači tanzanitu, včetně Laizera, musí mít k hledání speciální státní povolení.

Tanzanit je známý pro svoji krásně modrou barvu se zelenými, fialovými nebo červenými odlesky. A jeho hodnota se odvíjí od jasnosti barvy. Čím modřejší, tím dražší. Zároveň je tak vzácný, že geologové odhadují, že ke kompletnímu vytěžení dojde pravděpodobně už v nejbližších dvaceti letech. O to je tento objev úžasnější.

0 0 votes
Article Rating