Existuje spousta podvodníků, kteří vydělávají na lidské důvěřivosti. Co když vám někdo pošle email, že jste vyhráli v loterii? Nebo vás někdo požádá o pomoc, abyste mu zkontrolovali tiket, zda vyhrál? Jak se zachováte?

Podívejte se na tento experiment:

Tento muž hraje slepého a žádá lidi o pomoc s kontrolou stíracího losu. Stírací los dostal od své matky jako dárek. Los je výherní na 500 dolarů, cca 11 000 Kč. O pomoc poprosil lidi, kteří jsou na tom finančně dobře, žijí v bohaté čtvrti a bezdomovce v chudé oblasti. Jak to dopadlo? Kdo byl upřímný a řekl slepci, že vyhrál?
Je až k neuvěření, že dobře situovaní lidé se neštítí slepce okrást. Bezdomovci se zachovali zcela jinak, výhru slepci přiznali.
Byl to experiment, zda bylo video natočené účelově nevíme, ale i tak se to může ve společnosti dít.

Video sociální experimet se stíracím losem

Jaké další nástrahy na nás číhají?

Podvodné telefonáty

V poslední době se stále množí podvodné telefonáty. Může se vám stát, že vám někdo zavolá, že jste vyhráli v loterii. Jak poznáte, že se jedná o podvod? Volající bude po vás vyžadovat detaily k vašemu bankovnímu účtu, na který mají výhru odeslat. Provozovatel jakékoli loterie, po vás nikdy nebude žádat detaily k vašemu bankovnímu účtu, ani jiné osobní údaje. Pokud si nebudete jisti, že se jedná o podvod, řekněte, že si volané číslo raději prověříte a zavoláte zpátky. Volané číslo si můžete prověřit na internetu, nebo můžete zavolat přímo loterijní společnosti a případnou výhru si ověřit. Po telefonu nikdy nesdělujte žádné své osobní údaje, natož citlivé údaje k bankovnímu účtu.

Podvodné emaily

Otevřete email a vidíte oznámení o výhře v loterii. Co si tak člověk pomyslí, když doopravdy vsázel? Email se tváří opravdově s logem společnosti i způsob jakým je email psán. Když se šťastlivec o svoji výhru přihlásí, dozví se, že musí před vyplacením výhry zaplatit manipulační poplatek, jinak nebude moci být uskutečněn převod. V krajním případě jsou požadovány od „výherce“ důvěrné informace, nebo přístupové údaje k účtům například pod záminkou problému s převodem slibované výhry. Takto získané informace mohou podvodníci dále snadno zneužít. Buďte obezřetní a věnujte emailům pozornost, obzvláště dávejte pozor na vložené odkazy v emailech, které vyžadují vaše přihlášení. Nikdy neposílejte nikomu na základě jakéhokoli emailu peníze. Nikdy neklikejte na odkazy od odesílatelů, kteří vám nic neříkají.

Poštovní podvodníci

Zasílání dopisů o výhře poštou zneužívají podvodníci hlavně u důvěřivých seniorů. Starší lidé si moc s techniku nerozumí a proto jim rozesílají dopisy. V něm se tvrdí, že vyhráli v loterii. Pokud jste žádnou loterii nevsázeli, nesdělujte ve zpátečním dopise žádné své osobní údaje ani údaje o bankovním účtu. Pokud jste si vsadili a jste na pochybách, zavolejte příslušné loterijní společnosti a výhru si ověřte.

Rozdavačný milionář

Tento podvod není až tak častý, přesto tyto korespondence stále existují a lidi jim věří.
Může se vám stát, že obdržíte korespondenci od nějakého údajného milionáře, že vyhrál miliony v loterii. A jelikož už má peněz dostatek a další v podstatě nepotřebuje, rozhodl se vám je věnovat i přesto, že existuje spousta charitativních organizací. Zvláštní že? V dopise vás bude žádat o poplatek za převod. Proč by to ale dělal, když tvrdí, že má plno peněz? Jednoznačně se jedná o podvod!

Jak se podvodům bránit?

Pokud si nevsadíte, tak samozřejmě nemůžete nic vyhrát, nikdo vám nebude jen tak rozdávat miliony.
Pokud vám přijde oznámení o výhře a vy jste si před tím vsadili, ověřte si údajnou výhru u provozovatele loterie.
Nikdy nesdělujte po telefonu své osobní údaje a údaje o bankovním účtu, to samé platí v případě mailu. Citlivé údaje nesdělujte ani svým přátelům, pokud vás o to požádají přes Facebook.
Neotvírejte odkazy, které vypadají podezřele a nic vám neříkají.
Pokud jste citlivé údaje o bankovním účtu přeci jen někomu poslali a nejste si jisti zda šlo o podvod, ihned kontaktujete svou banku.

0 0 votes
Article Rating