Každý člověk touží po tom, aby vyhrál v loterii. Proto lidé sází ve Sportce, zkouší své štěstí v loterii nebo si kupují losy. Každá hra je jiná, stejně tak jako lidé, a proto na lidi různé typy her působí odlišným způsobem. Nuda, špatná nálada, životní krize, to vše se může promítnout do hry. Často se pak stává, že se sázející dostane do problému.


Vše je ovlivněno naším psychickým stavem i hraní her. Každý má jiné emoce a každý přistupuje ke hře jinak. Pokud dojde během hazardního hraní k naprosté ztrátě kontroly, většinou to končí prohrou většího obnosu peněz, v horším případě i závislostí. Rizikovost jednotlivých her je odlišná a každá hra má své specifické vlastnosti. Napříč různými druhy her existují charakteristiky, podle kterých lze určit, jak na nás hra působí. V české republice byla v roce 2014 provedena analýza rizikového potenciálu hazardních her podle těchto kritérií.

9 kritérií pro rizikový potenciál hazardních her:

1.Čím kratší je přestávka mezi sázkami, tím vyšší je naše vzrušení a chuť pokračovat v hraní.
2.Pokud je vyplácení výher rychlejší, motivuje nás to více sázet.
3.Čím je jackpot vyšší, tím je pro nás atraktivnější.
4.Pokud můžeme v hraní pokračovat téměř bez přestávky, více budeme chtít hrát.
5.Pokud roste pravděpodobnost, že vyhrajeme, zvyšuje se i naše očekávání a hra je pro nás lákavější.
6.Je-li naše oblíbená hra dostupná on-line nebo se nachází blízko našeho bydliště, bude nás více pokoušet.
7.Můžeme-li se účastnit více her najednou a sázet v jedné hře i víckrát, může nás to přimět více sázet.
8.Barvy, zvuk a další efekty, které na nás při hraní působí, posílí vnímání, a tím i chtíč ve hře pokračovat.
9.Čím tenčí je hranice mezi prohrou a výhrou, tím více budeme hru pokoušet.


Společnost Sazka, si uvědomuje zodpovědnost a chce jít příkladem. Proto se spojila s odborníky a spustila projekt HRAJ S ROZUMEM, který se věnuje především posilování prevence a zodpovědnému hraní. Cílem je informovat hráče o tom, jak hrát, aby zábava zůstala bezpečnou.
Ať už lidé hrají kteroukoli hru, je pro Sazku nezbytné, aby v ni měli stoprocentní důvěru. Aktivity týkající se zodpovědného hraní vnímá loterní jednička na trhu jako přirozenou součást svého podnikání. Sazka chce informovat hráče o tom, jak hrát, aby zábava zůstala bezpečnou, jak předcházet potenciálním problémům, jak správně nastavit své herní limity, aby hra nezpůsobila existenční ani sociální problémy. Cílem je především věnovat pozornost tomu, aby hráči hazardních her vnímali samotné hraní jako zábavu a nedostávali se do situací spojených s rizikovým chováním.

Sazka má jako jediná společnost v České republice ucelený systém zodpovědného hraní, který už 6 let pravidelně prověřují zahraniční auditoři. Potvrzují to certifikáty WLA – World Lottery Association a EL – European Lotteries. „Vypadá to jako formalita, ale ve skutečnosti se zodpovědným hraním zabýváme každý den. Hloubkový audit u nás zabere zhruba 4 měsíce a pravidelně se opakuje. Audit nás nejen hodnotí, ale odkrývá nám i prostor pro zlepšení, což nám pomáhá se neustále posouvat dál,” vysvětluje Veronika Diamantová ze Sazky. Společnost se dlouhodobě věnuje prevenci, spolupráci s adiktology a podpoře nadací na boj proti závislotem, proto bylo spuštění projektu Hraj s rozumem dalším přirozeným krokem.

O projektu Hraj s rozumem

Cílem projektu HRAJ S ROZUMEM je zvýšit povědomí hráčů o zodpovědném hraní, které může pomoci předejít potenciálním problémům způsobených hazardem. Zvyšuje informovanost o možnostech nastavení osobních herních limitů tak, aby případná hra nezpůsobila, i když třeba výjimečně, existenční ani sociální problémy. Snahou je rovněž věnovat pozornost tomu, aby hráči vnímali hru jako zábavu a prostředek k odpočinku a nedostávali se hraním do nepříjemných situací. Více informací na http://www.hrajsrozumem.cz.

0 0 votes
Article Rating